Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva detaljhandel av kläder med tillbehör, skor, väskor, läderartiklar, glasögon och hygienartiklar ävensom bedriva annan därmed förenlig verksamhet inklusive franchising.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 764 692 | 779 331 | 734 037 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 18 472 | 11 934 | -3 056 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 940 | 17 219 | -25 174 |
| Årets resultat (tkr) | 1 593 | 6 159 | 4 231 |
| Summa tillgångar (tkr) | 383 003 | 476 888 | 356 461 |
| Antal anställda | 111 | 112 | 102 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 764 692 | 779 331 | 734 037 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 18 472 | 11 934 | -3 056 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 940 | 17 219 | -25 174 |
| Årets resultat (tkr) | 1 593 | 6 159 | 4 231 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 39 236 | 36 436 | 30 687 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 343 767 | 440 452 | 325 774 |
| Tillgångar (tkr) | 383 003 | 476 888 | 356 461 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 92 699 | 91 106 | 84 947 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 242 | 1 555 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 109 832 | 109 832 | 109 832 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 176 231 | 274 395 | 161 682 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 383 003 | 476 888 | 356 461 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 003 | 3 158 | 4 001 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 884 | 1 149 | 2 116 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 56 658 | 55 220 | 50 780 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 23 267 | 23 528 | 21 244 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 111 | 112 | 102 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 889 | 6 958 | 7 196 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 755 | 742 | 766 |
| Vinstmarginal | 2.4% | 1.5% | -0.4% |
| Soliditet | 25.0% | 19.3% | 23.8% |
| Kassalikviditet | 92.5% | 91.0% | 85.0% |
Gant Sweden AB ingår i en koncern med 20 bolag. Moderbolag är Gant Company AB och koncernmoderbolag är MF Brands Group SA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva detaljhandel av kläder med tillbehör, skor, väskor, läderartiklar, glasögon och hygienartiklar ävensom bedriva annan därmed förenlig verksamhet inklusive franchising.